78204

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gusto (195.98.16.51) --- 12. 3. 2012
Re: vysetreni moru

dovolim si oponovat co sa tyka tych lupezi a tvrdenia ze zasoby nema kto nanosit...viackrat som ako hliadkar objavil stredne silne vcelstva na jesen s klinikou,ktore mali dostatok medu nanoseneho,a boli schopne prezit zimu..stacilo aby taketo vcelstvo padlo na kliestika a na jar by bol ich med rozvlaceny snad do vsetkych ulov v okoli..to plati aj o rojoch v roznych dutinach..som presvedceny ze lupeze su tym naj faktorom pri zavleceni moru na vcelnicu(samozrejme ak vynecham kupu a dovoz morom nakazenych vcelstiev..).. co sa tyka rozvlecenia na vlastnej vcelnici medzi vcelstvami tak mednikove plasty ak koluju medzi vcelstvami a davanie odvieckovancov na vylizanie..a samozrejme aj to co napisal KaJi predomnou..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56371


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 12. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Aby se dalo zabránit rozvleční moru po vlastní včelnici tak bycohm se museli vrátit v čase tak o 100 let nazpět, kdy byl každý úl jiné konstruce a rozměrů a dílo prostě nešlo přehazovat z úlu do úlu.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: gusto <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vysetreni moru
> Datum: 12.3.2012 16:27:36
> ----------------------------------------
> dovolim si oponovat co sa tyka tych lupezi a tvrdenia ze zasoby nema kto
> nanosit...viackrat som ako hliadkar objavil stredne silne vcelstva na jesen
> s klinikou,ktore mali dostatok medu nanoseneho,a boli schopne prezit
> zimu..stacilo aby taketo vcelstvo padlo na kliestika a na jar by bol ich
> med rozvlaceny snad do vsetkych ulov v okoli..to plati aj o rojoch v
> roznych dutinach..som presvedceny ze lupeze su tym naj faktorom pri
> zavleceni moru na vcelnicu(samozrejme ak vynecham kupu a dovoz morom
> nakazenych vcelstiev..).. co sa tyka rozvlecenia na vlastnej vcelnici medzi
> vcelstvami tak mednikove plasty ak koluju medzi vcelstvami a davanie
> odvieckovancov na vylizanie..a samozrejme aj to co napisal KaJi predomnou..
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56374


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
KaJi (90.179.243.173) --- 12. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Aby se dalo zabránit rozvleční moru po vlastní včelnici tak bycohm se museli vrátit v čase tak o 100 let nazpět, kdy byl každý úl jiné konstruce a rozměrů a dílo prostě nešlo přehazovat z úlu do úlu.

Pepan

-----------
A nebo prostě vědět, že jej máš a :¨
1-včelstva s klinikou spálit i s úlem,
2- ostaní přemést a sledovat

3-pátrat po zdroji. z nebe to nepadá.

Dovoluji si tvrdit, podle toho co jsem tak slyšel a viděl, že ve většině větších průserů byly stanoviště, kde byl mor po mnoho let. Tím nemyslín nějaké 3, 4 roky, ale pětiletky.

A v současné době lze asi vzíti v úvahu, že jsou zde plošné úhyny na varoázu a ty nám to trochu vyzvedly na povrch. A taky šíří.

Navíc je zde kamarídství, tedy že mamarádům co jim odešly včely jiní kamarádi i z daleka rádi pomůžou nějakým tím oddělkem atd. A nebo si zase vezmou souše se zasobama,co zbyly na jaře.


Takže nakonec by to znamenalo změnit přístup,pálit jen kliniku a porvádět plošné vyšteření, tak aby s eza deset let projela všechna stanoviště. Zrušení zimní měli by to zaplatilo.
Ale podmínkou je pálit jen kliniku a dohledávat zdroje.
A menší ochrná pásma s restriktivním režimem, a větší pro dohledávání.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56376


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JosPr (217.77.165.33) --- 12. 3. 2012
Re: vysetreni moru

"Palit jen kliniku".Ted zas budu chvilku zly.Kdyz zacal mor na okrese,palilo se stanoviste pokud bylo klinicky pozitivnich vice jak 50% vcelstev,jinak se spalila jen klinicka jednotliva vcelstva.A diky tomuto postupu se zbytek stanoviste spalil dalsi rok! Diky teto metodice se mor rozsil po okrese masove.V roce,kdy jsem palil ja,zacalo platit 1 klinicke vcelstvo=cele stanoviste.A diky teto zmene se dal mor konecne na ustup.Po 7 letech nema ZO spory,ve ctvrtek uvidim jak vypada okres.Zatim vim o 1 jedinem pozitivnim vzorku v ochr,pasmu v ZO Protivanov,coz je primo fantasticky vysledek po letech trapeni...Je to nejen muj nazor,ale i dalsich vcelaru,kteri prosli morem v okoli.J

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56379


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
(88.101.45.181) --- 12. 3. 2012
Re: vysetreni moru

"Palit jen kliniku".Ted zas budu chvilku zly
------
A co se dělalo s tím zbytkem? Nechal být na původním díle a v původních úlech.

A nebyla náhodou ta úspěšnost způsobena tím, že už se prostě dost dlouho likvidovala stanoviště s klinikou?

Pět let se pálí vše. Nějaký viditelná úspěch v ČR?

Je vůbec nějaký přehled kolik kdy a jak?

Přehled aktivních ohnisek,ochranných pásem, či jak to nazvat?

KArel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56382


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
NitraM (94.113.11.223) --- 12. 3. 2012
Re: vysetreni moru

JosPr: "Ted zas budu chvilku zly.Kdyz zacal mor na okrese,palilo se stanoviste pokud bylo klinicky pozitivnich vice jak 50% vcelstev,jinak se spalila jen klinicka jednotliva vcelstva.A diky tomuto postupu se zbytek stanoviste spalil dalsi rok! Diky teto metodice se mor rozsil po okrese masove.V roce,kdy jsem palil ja,zacalo platit 1 klinicke vcelstvo=cele stanoviste.A diky teto zmene se dal mor konecne na ustup.Po 7 letech nema ZO spory,ve ctvrtek uvidim jak vypada okres."
_____________________

Podobné praktické zkušenosti shledávám velice užitečnými. Proto za sebe mohu říct, že je rozhodně za tlachání nepovažuji. Spíše vidím naopak problém v tom, že včelaři se stále zdráhají o zkušenostech s morem mluvit. Přitom myslím, že dokud nepřestaneme chápat tuto nemoc jako nějakou hanbu včelaře, ale neštěstí, které může potkat každého, nepohneme se z místa.

Velice by mě například zajímalo, nakolik se mor šíří v případě chovu, má-li včelař více stanovišť. Jaká je zde zkušenost? Bylo pravidlem, že včelař s klinikou měl tuto na všech stanovištích, nebo se jedná spíše o takovou situaci, kdy jsou klinická stanoviště různých včelařů a roli zde sehrává tudíž jejich teritoriální blízkost (blízkost doletu)? Sám se snažím chovat včelstva na více oddělených stanovištích, bez vzájemného oběhu díla, včel a pomůcek. Teoreticky se to doporučuje, tak by mě pouze zajímalo, jestli by v praxi tento aspekt dokázal jednotlivá stanoviště ochránit, nebo zda by to nebylo ve výsledku nic platné...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56383


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
gp (93.92.52.23) --- 12. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Mně natom nic zajímavého nepřipadá, jde lidský faktor. V okrsku ZO může být včelař s 2ma včelstvy a ty mohou pravidelně infikovat včelstva mimo ohnisko, takže se tu musí určit míra infekčního tlaku, potom co se děje v okolí ohniska nákazy tz.- jaké jsou návyky chovatelů, či podobném smyslu. Potom opravdu nezáleží natom, jestli takový infekční tlak schytá nějaký poctivka který to má pravidelně mezistěnama obměněný, nebo jde o dalšího menšího či většího včelaře. Prostě ohnisko nákazy by mělo být zničeno a to do nějaké míry velikosti toho ohniska nekompromisně a možná, když si někdo myslí a je přesvědčen a hlavně přesvědčí SVS že situaci zachrání, tak zlikvidovat jen část. Obě strany (včelař SVS)si musí vědomy, že jde o loterii s různou pravděpodobností v případě částečné likvidace. Takže jsme u toho přesvědčení jestli se do toho pustit nebo ne - jak např. záchrana chovatelkého materiálu atp._gp_


...........
Velice by mě například zajímalo, nakolik se mor šíří v případě chovu, má-li včelař více stanovišť. Jaká je zde zkušenost?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56384


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
NitraM (94.113.11.223) --- 13. 3. 2012
Re: vysetreni moru

O lidský faktor jde samozřejmě. To je ale věc, která než se zjistí, včelař s ní mnoho nezmůže. Včelám nezamezí létat. Mě ale vedle této cesty přenosu zalétlými včelami zajímá i to, zda chovatel s více stanovišti je schopen zamezit přenosu mezi nimi, resp. jak se to potvrdilo v praxi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56385


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
gp (93.92.52.23) --- 13. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Jde o ty návyky. Jako matematicky a statisticky správný postup okolo tvoření názoru na tuto věc, vidím zprůměrování problematiky šíření moru včelího plodu porovnávám kupříkladu jednoho včelaře s dalšími podle stanovišť nebo se to dá vztáhnout i na počty obou chovatelských skupin v lokalitě. (Malí chovatelé x jeden velký)

Příklad:
2 velcí chovatelé na území ZO mají třeba 5 stanovišť 150 včelstev (mají totiž další včely na více území ZO)

18 menších chovatelů natom samém území má dalších 25 stanovišť a dalších 150 včelstev

ZO má 300 včelstev celkem

Můj pohled je takový, že pokud jeden z velkých chovatelů nebo jeden z malých má problém že něco při podezření na mor zanedbal, znamená to riziko. Takže ve výsledku co vím je jednodušší a levnější pro systém odebírat vzorky od dvou velkých než od 18 menších. 18 menších včelařů a najít kliniku může být větší problém než najít kliniku u dvou větších včelařů, likvidace je toto samé, ...atd.

Proto v podstatě nevidím podle statistik na území co včelařím větší problém u větších včelařů. Asi podle skutečných statistik (mimo okresního SVS, se to i zapisuje do kronik atp) za posledních tak 10 let bych se díval na problém, jestli jsou na daném území po zprůměrování větší chovy nějakou hrozbou v případě šíření moru.

_gp_

V podstatě pokud

_gp_
.........
NitraM : Mě ale vedle této cesty přenosu zalétlými včelami zajímá i to, zda chovatel s více stanovišti je schopen zamezit přenosu mezi nimi, resp. jak se to potvrdilo v praxi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56394


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
R. Polášek (85.71.180.241) --- 13. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Tak mně při této diskuzi táhne hlavou, jak by to asi dopadlo, kdyby před takovými pár lety našli mor u mně. Když jsem tehdy byl s výborem místní ZO na kordy a jak jsem se dodatečně dověděl z různých útržků a poznámek více lidí, tak nejspíš proto, protože určití včelaři ve výboru o mně tam mimo zápiš šířili určité lži a pomluvy. A když nezastávám stádní názor, že co je nové, ja automaticky dobré a co je staré, je automaticky špatné a klidně pro včely stále používám zadováky.
Nejspíš by nalhali veterinářům takové nesmysly, třeba že bych včely ukryl "v místních hlubokých lesích" nebo převezl na Slovensko nebo do Polska.....
že by veterináři s očima hrůzou velkýma jako talíře zorganizovali s místní ZO přepadové komando a jako středověké loupeživé hordy vpadli na mé stanoviště a pálili a vřaždili včeličky, mor nemor, klinika neklinika.

A po pravdě řečeno, nevím, jak by to dopadlo i dnes, kdy už jsou ve výkonném vedení ZO jiní lidi. Podle všeho hlavní hybatel těch pomluv se sice pro stáří vzdal aktivní funkce ve výboru, ale stále tam má velké slovo. A pro zbytek ZO a pro okres je to takový včelařský Mirek Dušín, který " celý život neúnavně a usilovně pracoval pro povznesení našeho včelaření". A já můžu akorát nehlasovat pro, když celá ZO na výroční schůzi hlasuje o udělení čestného uznání a podobnýchnesmyslů pro tohoto člověka a netleskat, když ostatní tomu tleskají.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56386


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
KaJi (90.179.243.173) --- 13. 3. 2012
Re: vysetreni moru

NM:
Podobné praktické zkušenosti shledávám velice užitečnými. Proto za sebe mohu říct, že je rozhodně za tlachání nepovažuji
--------------

Dobrá přátelé,
k faktům.

Když se někde objevilo ohnisko.
Jak vypadla nejstarší nález. Na kolik let by jste jej tipovali?
Uvádí se, že někdy mezi propuknutím silné kliniky a zanesením spor je i několikaletý odstup.
Tady u nás bylo záslužné, že se povedlo třeba odebrat vzroky prachu z těch úlů v tom kočováku a tak bylo jansé, že je to hodně do minulosti. A tsejně se to nešířilo přes les bez včelařů.

Tam na druhém stanovišti v tom jiném okrese se po záslužném nálezu jedním včelařem proslechlo, že je poblíž starý úl, ve kterém byly a pak nebyly včely. Tam veterinář odebral vzorky a taky pozitivní.

Takže je nakonec možné, že zde postupně objevujeme staré záležitosti a s moderní diagnostikou máme vyšší úspěšnost.

Právě kolem tohoto starého úlu by teoreticky mělo být spousta moru, pokud by to bylo tak infekční. ALe enebylo.
Třeba právě díky tomu včelaři co si na jaře všiml něčeho divného a pak si to dal do souvislosti, že v podletí měl silný přínos, včely odněkud nosily. Kdyby si nevšímal, tak by - měl dost včelstev- to mohl být podstatně větší průser.

Asi je rozdíl v šíření, když je někde občas pár úlů, třeba s klinikou a někde to třeba chytne pořádně velké stanoviště s 20 a více včelstvy.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56390


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
R. Polášek (85.71.180.241) --- 13. 3. 2012
Re: vysetreni moru


Když se někde objevilo ohnisko.
Jak vypadla nejstarší nález. Na kolik let by jste jej tipovali?
Uvádí se, že někdy mezi propuknutím silné kliniky a zanesením spor je i několikaletý odstup.
Tady u nás bylo záslužné, že se povedlo třeba odebrat vzroky prachu z těch úlů v tom kočováku a tak bylo jansé, že je to hodně do minulosti. A tsejně se to nešířilo přes les bez včelařů.
Tam na druhém stanovišti v tom jiném okrese se po záslužném nálezu jedním včelařem proslechlo, že je poblíž starý úl, ve kterém byly a pak nebyly včely. Tam veterinář odebral vzorky a taky pozitivní.
Takže je nakonec možné, že zde postupně objevujeme staré záležitosti a s moderní diagnostikou máme vyšší úspěšnost.
Právě kolem tohoto starého úlu by teoreticky mělo být spousta moru, pokud by to bylo tak infekční. ALe enebylo.
Třeba právě díky tomu včelaři co si na jaře všiml něčeho divného a pak si to dal do souvislosti, že v podletí měl silný přínos, včely odněkud nosily. Kdyby si nevšímal, tak by - měl dost včelstev- to mohl být podstatně větší průser.
Asi je rozdíl v šíření, když je někde občas pár úlů, třeba s klinikou a někde to třeba chytne pořádně velké stanoviště s 20 a více včelstvy.



Tak mě napadlo, co takhle zavést možnost nebo povinnost testovat u končících včelařů stěry ze zbylých úlů na mor?
Přirozeně by se muselo vyřešit financování takových testů, ale uzavřela by se tím možnost, že by ty úly byly ještě x let potencionální nebezpečí moru z nich. Negativní výsledek by usnadnil prodej těchto úlů, pozitivní by byl pokynem k jejich pořádnému zabezpečení a v nějakém rozumném termínu k likvidaci. Každopádně by se omezila situace, kdy kdesi zůstaly jakési bezprizorní úly, neví se, koho jsou a jestli nepředstavují nějaké nebezpečí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56393


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 21. 3. 2012
Re: vysetreni moru

To pmícháš hrušky s jabkama my se bavíme o moru Padneli včelstvo na varoázu tak se z něj nešíří mor a ani na jaře ta varoáza, kleštíci pomřeli hladem.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: gusto <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vysetreni moru
> Datum: 12.3.2012 16:27:36
> ----------------------------------------
> dovolim si oponovat co sa tyka tych lupezi a tvrdenia ze zasoby nema kto
> nanosit...viackrat som ako hliadkar objavil stredne silne vcelstva na jesen
> s klinikou,ktore mali dostatok medu nanoseneho,a boli schopne prezit
> zimu..stacilo aby taketo vcelstvo padlo na kliestika a na jar by bol ich
> med rozvlaceny snad do vsetkych ulov v okoli..to plati aj o rojoch v
> roznych dutinach..som presvedceny ze lupeze su tym naj faktorom pri
> zavleceni moru na vcelnicu(samozrejme ak vynecham kupu a dovoz morom
> nakazenych vcelstiev..).. co sa tyka rozvlecenia na vlastnej vcelnici medzi
> vcelstvami tak mednikove plasty ak koluju medzi vcelstvami a davanie
> odvieckovancov na vylizanie..a samozrejme aj to co napisal KaJi predomnou..
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56502


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gusto (195.168.232.86) --- 22. 3. 2012
Re: vysetreni moru

..takze este raz pre pepana...nieje pravda,ze vcelstvo nakazene morom nema v uli med...a ked to vcelstvo padne na nieco ine(napr.var
oa)skor nez na ten mor,tak tie jeho nakazene zasoby si rozvlacia vcelstva aj zo vzdialenejsich stanovist..Kde som pisal o tom ze z mrtveho vcelstva sa siri varoa ?!?!....este vysvetlenie -vcelstva s klinikou= vcelstva s klinickymi priznakmi moru..som netusil ze ten vyraz ti bude neznamy..Ten moj prispevok sa mi zda tak polopate napisany...jedine ze by ti tie jabka a hrusky uz zacali kvasit :-). (nic v zlom)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(e-mailem) --- 23. 3. 2012
Re: vysetreni moru

1) Já se kolem včel pohybuji již 50 let Za tu dobu jsem viděl velké množství padlých včelstev a padlá včelstva kterým zůstaly zásoby byla vždy zdravá a silná včelstva kterým se v zimě podařilo oddělit se od zásob. Kolabující včelstva byla vždy bez nich. Taky jsem viděl velmi slabá s velkými zásobami ale přesto je sousední včely nevylupovaly.
2) A taky jsem viděl a to chvála Bohu ne u sebe velmi silná včelstva u pečlivého včelaře pálit na mor. Ty však v žádném případě nebyly na pokraji kolapsu.
3) Je třeba si také uvědomit, že každé i sebelépe vypadající a ošetřované včelstvo v sobě nese nespočet zárodků různých chorob, pod prahem propuknutí, a nikdo z nás neví co některý z nich může prudce nastartovat. My jen můžeme se snažit je jen v tom podprahovém stavu udržet. Je to však jen snažení z našeho pohledu, avšak, jestli může být účinné je otázkou. Již mnohokrát se nakonec ukázalo, že všechno je vlastně jinak.
4) Mně se někdy zdá, že právě v našem oboru se takových omylů traduje příliš mnoho. Hodně často se tady někteří diskutéři odvolávají na pravdy i z více jak 50 let staré literatury. Je sice výborné ji znát ale s jejím aplikováním již mohou být potíže.
5) Tím vším chci říct, vždy hledejme příčinu u sebe a ne u souseda, či někde jinde. Já osobně se to snažím tak vždy dělat.

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: gusto <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vysetreni moru
> Datum: 22.3.2012 17:44:24
> ----------------------------------------
> .takze este raz pre pepana...nieje pravda,ze vcelstvo nakazene morom nema
> v uli med...a ked to vcelstvo padne na nieco ine(napr.var
> oa)skor nez na ten mor,tak tie jeho nakazene zasoby si rozvlacia vcelstva
> aj zo vzdialenejsich stanovist..Kde som pisal o tom ze z mrtveho vcelstva
> sa siri varoa ?!?!....este vysvetlenie -vcelstva s klinikou= vcelstva s
> klinickymi priznakmi moru..som netusil ze ten vyraz ti bude neznamy..Ten
> moj prispevok sa mi zda tak polopate napisany...jedine ze by ti tie jabka a
> hrusky uz zacali kvasit :-). (nic v zlom)
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56508


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
gusto (195.168.238.157) --- 23. 3. 2012
Re: vysetreni moru

:-) pane Mensiku,ja v podstate s vasimi myslienkami suhlasim,len v tomto pripade mam pocit ze ja o koze a vy o voze..snad to ini vcelari chapu..neurazte sa prosim..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56509


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
(e-mailem) --- 23. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Já se neurážím. Zřejmě si asi jazykově nerozumíme, ale já to chápu tak jak píši.

pepan
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: gusto <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vysetreni moru
> Datum: 23.3.2012 15:37:41
> ----------------------------------------
> :-) pane Mensiku,ja v podstate s vasimi myslienkami suhlasim,len v tomto
> pripade mam pocit ze ja o koze a vy o voze..snad to ini vcelari
> chapu..neurazte sa prosim..
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56510


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Aleš Molčík (89.24.89.1) --- 23. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Začal jsem včelařit, vyrobil jsem si nové úly, nakoupil nové pomůcky a dostal včely od místního včelaře, smetenec. Po roce jsem se stěhoval a převezl i včelstva a další rok jsem pálil stanoviště na víc jak 50%kliniku. Včelař od kterého jsem včely dostal, včely pozitivní na spory neměl, vyšetření v lab. neprokázalo nic a další roky v ochranném pásmu tento včelař prošel bez úhony. Včely slabé nebyly, i podle tvrzení veterináře při prohlídce, dílo v podstatě max. dvě sezony, varroáza pod kontrolou a nějaké příznaky jiných nemocí neprůkazné.
Tak můžete mi Pepane říct, co jsem udělal špatně a jestli mor se dostal do mých včelstev z povětří? Docela přesně chápu co Gusto měl na mysli.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56511


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
(e-mailem) --- 24. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Nic si neudělal špatně.
To je právě asi ten případ který potvrzuje tu novu teorii o přenosu moru zalétácajícími trubci. Pokud by se ji podařilo ovšem potvrdit, tak vlastně, podle slov známého veterináře, by všechna ta opatření 5 km ochranných pásem byla k ničemu, protože zalétávání trubců je potvrzeno na mnohem delší vzdálenosti. Zrovna tak jsi vlastně vyloučil teorii o přenosu ze starých úlů a zařízení. To všechno zase potvrzuje, že o přenosu nic nevíme a jen se o jeho spůsobu dohadujeme. Proto nám ovšem nezbývává se všech preventivních doporučení nadále držet i když nám mohou připadat středověká. Nadále nám zbývá jen doufat že se brzy podaří způsob přenosu přece jen objasnit a pak bude možné i lépe nastavit prevenci. Já jen zatím té teorii o přenosu z loupeží a ze starých úlů moc nevěřím. Ta nová teorie se mi zdá logičtější a věrohodnější. Ovšem, než se potvrdí nebo vyvrátí, bude to trvat hezkou řádku let. Zřejmě se toho ani nedožiji.

Pepan



> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ale Mol??k <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vysetreni moru
> Datum: 23.3.2012 19:33:27
> ----------------------------------------
> Začal jsem včelařit, vyrobil jsem si nové úly, nakoupil nové pomůcky a
> dostal včely od místního včelaře, smetenec. Po roce jsem se stěhoval a
> převezl i včelstva a další rok jsem pálil stanoviště na víc jak 50%kliniku.
> Včelař od kterého jsem včely dostal, včely pozitivní na spory neměl,
> vyšetření v lab. neprokázalo nic a další roky v ochranném pásmu tento
> včelař prošel bez úhony. Včely slabé nebyly, i podle tvrzení veterináře při
> prohlídce, dílo v podstatě max. dvě sezony, varroáza pod kontrolou a nějaké
> příznaky jiných nemocí neprůkazné.
> Tak můžete mi Pepane říct, co jsem udělal špatně a jestli mor se dostal do
> mých včelstev z povětří? Docela přesně chápu co Gusto měl na mysli.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56512


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
R. Polášek (85.71.180.241) --- 24. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Nojo, ale teorie rozšiřování moru zalétáváním trubců zase odporuje teorii, která říká, že zdravá včelstva se dokáží s menším množstvím donesených spor neboli s určitým malým infekčním tlakem moru plodu vyrovnat. Kolik spor moru může jeden takový trubec přenést?

> Tak můžete mi Pepane říct, co jsem udělal špatně a jestli mor se dostal do
> mých včelstev z povětří? Docela přesně chápu co Gusto měl na mysli.



Já typuji někde v doletu v blízkosti v nějakém stromě nebo nějaké staré stavbě atd dutinu s voštím a možná i zásobami roje uhynulého na mor. Může to klidně být dutina jen o objemu pár litrů v běžném trochu starším produkčním lese, tudíž velice obtížně zjistitelná. Už jsem takové dutiny s voštím po rojích viděl.
První rok to nově dovezené včelky našly a vyloupily buňky se sladinou, které tam byly, potom se postarali zavíječi nebo možná v zimě nějaký datel a zbytky už nejsou pro pátračky sladiny atraktivní. Takže se mor nešíří.
Dokud tu dutinu nenajde zase další roj a nenakazí se zbytky po předchozím roji.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56513


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
(e-mailem) --- 24. 3. 2012
Re: vysetreni moru

právě ta cesta přes trubce a krmičky jezřejmě nejkratší a nedochází tak ke značnému ředění a tlaku.
Čert ví jak to vlastně je.

Pepan



> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vysetreni moru
> Datum: 24.3.2012 11:37:09
> ----------------------------------------
> Nojo, ale teorie rozšiřování moru zalétáváním trubců zase odporuje teorii,
> která říká, že zdravá včelstva se dokáží s menším množstvím donesených spor
> neboli s určitým malým infekčním tlakem moru plodu vyrovnat. Kolik spor
> moru může jeden takový trubec přenést?
>
>
>
> _ > Tak můžete mi Pepane říct, co jsem udělal špatně a jestli mor se
> dostal do
> > mých včelstev z povětří? Docela přesně chápu co Gusto měl na mysli. _
>
> Já typuji někde v doletu v blízkosti v nějakém stromě nebo nějaké staré
> stavbě atd dutinu s voštím a možná i zásobami roje uhynulého na mor. Může
> to klidně být dutina jen o objemu pár litrů v běžném trochu starším
> produkčním lese, tudíž velice obtížně zjistitelná. Už jsem takové dutiny s
> voštím po rojích viděl.
> První rok to nově dovezené včelky našly a vyloupily buňky se sladinou,
> které tam byly, potom se postarali zavíječi nebo možná v zimě nějaký datel
> a zbytky už nejsou pro pátračky sladiny atraktivní. Takže se mor nešíří.
> Dokud tu dutinu nenajde zase další roj a nenakazí se zbytky po předchozím
> roji.....
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56514


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
gp (93.92.52.23) --- 24. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Pěkný termín to povětří. V podstatě je to ale podle všeho nadneseně v tomto případě podle dostupných informací možné.

1) Mor je mor, pokud k ohnisku dovezu včelstva, infekční tlak se tím zvyšuje.

2) Infekční tlak zvyšuje podle 1) a je oto vyšší pravděpodobnost ho cosáhnout pokud probíhá podněcování či krmení. Pátračky prostě začnou pracovat více a více směrují své aktivity na v tomto případě necelý kilometr vzdálený ohnisko

3)K tomu povětří. Pokud si vezmu mapku. Jednu vrstvu na ní tvoří terén. Druhou vrstvu zdroje snůšky. Třetí stanoviště s ohniskem, které je vlastně také potenciální snůškou. Po takovém pohledu se dá dokreslit situace, kdy ovlivňuje svou atrakcí zdroj stanoviště šipkou a jejím směrem.

a)

stanoviště<----------zdroj snůšky

b)

stanoviště<----------zdroj snůšky
stanoviště<----------

c)

zdroj květové snůšky---->stanoviště<----- zdroj co je ohniskem moru


4)No a situace může být i taková, že jeden zdroj může být kvůli jiným vydatnějším zdrojům nebo terénní překážce neviditelný a tudíž se stane, že se nenakazí.


stanoviště<----zdroj co je ohniskem----(t.překážka)---stanoviště-->zdroj



Takže asi bych na trubce moc nesázel, ale možné to je, pokud by trubci ze svého infikovaného volátka po emigraci v jiném úlu krmily cizí plod. Což se mi zdá absolutně absurdní.

_gp_








..........
(e-mailem) --- 24. 3. 2012
Re: vysetreni moru (56341) (56344) (56349) (56352) (56353) (56354) (56358) (56368) (56371) (56502) (56504) (56508) (56509) (56510) (56511)
Nic si neudělal špatně.
To je právě asi ten případ který potvrzuje tu novu teorii o přenosu moru zalétácajícími trubci. Pokud by se ji podařilo ovšem potvrdit, tak vlastně, podle slov známého veterináře, by všechna ta opatření 5 km ochranných pásem byla k ničemu, protože zalétávání trubců je potvrzeno na mnohem delší vzdálenosti. Zrovna tak jsi vlastně vyloučil teorii o přenosu ze starých úlů a zařízení. To všechno zase potvrzuje, že o přenosu nic nevíme a jen se o jeho spůsobu dohadujeme. Proto nám ovšem nezbývává se všech preventivních doporučení nadále držet i když nám mohou připadat středověká. Nadále nám zbývá jen doufat že se brzy podaří způsob přenosu přece jen objasnit a pak bude možné i lépe nastavit prevenci. Já jen zatím té teorii o přenosu z loupeží a ze starých úlů moc nevěřím. Ta nová teorie se mi zdá logičtější a věrohodnější. Ovšem, než se potvrdí nebo vyvrátí, bude to trvat hezkou řádku let. Zřejmě se toho ani nedožiji.

Pepan



> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ale Mol??k
> Předmět: Re: vysetreni moru
> Datum: 23.3.2012 19:33:27
> ----------------------------------------
> Začal jsem včelařit, vyrobil jsem si nové úly, nakoupil nové pomůcky a
> dostal včely od místního včelaře, smetenec. Po roce jsem se stěhoval a
> převezl i včelstva a další rok jsem pálil stanoviště na víc jak 50%kliniku.
> Včelař od kterého jsem včely dostal, včely pozitivní na spory neměl,
> vyšetření v lab. neprokázalo nic a další roky v ochranném pásmu tento
> včelař prošel bez úhony. Včely slabé nebyly, i podle tvrzení veterináře při
> prohlídce, dílo v podstatě max. dvě sezony, varroáza pod kontrolou a nějaké
> příznaky jiných nemocí neprůkazné.
> Tak můžete mi Pepane říct, co jsem udělal špatně a jestli mor se dostal do
> mých včelstev z povětří? Docela přesně chápu co Gusto měl na mysli.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56517


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Aleš Molčík (89.24.89.1) --- 24. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Trubec to byl co se stal zdrojem nákazy, trubec Franta. Tehdy kočovník s dvěma vozy a cca 70 včelstev a jeho specifický způsob chovu spojen se špatným zrakem za léta udělaly své. Ted se prý zalétl někam na Konicko, slyšel jsem o tom v souvislosti s komentářem o osině v zadku. A nenaděláte nic, soused za všechny prachy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56524


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
JosPr (217.77.165.49) --- 24. 3. 2012
Re: vysetreni moru

No tomu nasemu zaletlemu trubcovi stacil Alesi jenom 1 vuz a vyridil s nim 3 vesnice !!!! J.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56526


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu